Persian English French Italian Russian Spanish

 کرم Eisenia Foetida1

غذای اصلی كرم‌های خاكی بقايای مرده و پوسيده گياهی به انضمام بقايای ريشه‌ی گياهان و نيز كود دامی است .

كرم‌های قرمز بارانی بيشتر مواد زائد آشپزخانه را نيز خواهند خورد ضايعات سبزيجاتی كه در حين تهيه غذا بوجود می آيد برای كرمها قابل استفاده می باشد. مانند پوست سيب‌زمينی، هويج، كاهو، كلم، كرفس، سيب، پوست موز، گريپ فروت و پوست پرتقال، برگ چای، چای كيسه‌ای، تفاله قهوه، كاغذ و مقوا. بعضی از ضايعات زودتر از ساير مواد به كود تبديل می شوند. پوست موز حدود يك هفته طول می كشد در حالی كه پوست پرتقال حدود يك ماه طول خواهد كشيد تا كاملاً تجزيه گردد. نوع و مقدار مواد غذايی در دسترس نه تنها بر روی جمعيت كرم‌های خاكی بلكه بر روی انواع گونه‌های موجود و نرخ رشد و .... تاثير می گذارد.

زائدات کشاورزی شامل باقيمانده محصولات و محصولات جانبي آنها مانند زائدات غلات، دانه‌های روغنی، نيشکر، ساقه ذرت، کتان، کنف، محصولات فرعی کارخانجات روغن، کارخانجات چای و شکر و صنايع مرتبط با ميوه و سبزيجات دارای قابليت تبديل به كرم پوسال (ورمی کمپوست) هستند، روزنامه‌های سياه و سفيد معمولی نيز می توانند کمپوست شوند هر چند نيتروژن آنها پايين است و در نتيجه سرعت تجزيه را کاهش می دهند. اگر کاغذ کمپوست شود نبايد بيش از 15 درصد وزن کل مواد توده کمپوست باشد. زائدات کشاورزی از قبيل باقيمانده محصولات، زائدات سبزيجات، تفاله نيشکر و ... فضولات احشام (فضولات گاو، گوسفند و ...، زائدات شهری (زباله شهری)، زباله‌های صنعتی، زائدات گياهان از قبيل برگ، خاک اره (براي هر صد کيلوگرم خاک اره به يک کيلو نيتروژن نياز است) و ... قابل تغذيه توسط کرمها می باشند. کيفيت محصول توليد شده با بکار بردن کود آلی افزايش می يابد، اغلب مواد آلی زائد قابل تجزيه بيولوژيکی می توانند به کود تبديل شوند. حدود 5 تا 10 درصد موادی كه توسط كرم بلعيده می شوند در بافت هاي بدن كرم بمنظور رشد و فعاليت های متابوليكی جذب و بقيه به صورت كود های گرانولی دفع می شوند. در مجموع هر كرم قادر است در روز معادل وزن خود تا دو برابر تغذيه كند و 60% آن را به كود ورمی كمپوست تبديل كرده و دفع كند.

توجه به اين نکته ضروری است که کرمها با فلزات، فويل، پلاستيک، مواد شيميايی، روغن، حلال‌ها، حشره‌کش، صابون، رنگ و... تغذيه نشوند. همچنين بايد از انواع مرکبات (پرتقال، ليمو شيرين و گريپ فروت)، پياز، سير، ميخک، غذاهای پر ادويه و خيلي تند و غذاهای اسيدی اجتناب نمود، همينطور نبايد از خرزهره و ديگر گياهان سمی براي تغذيه کرمها استفاده گردد. گياهان که با آفت کش يا علف کش سمپاشی شده‌اند نبايد در فرآيند کمپوست سازی استفاده شوند. همچنين برخي از مواد به علت اينکه سلامتی انسان را به خطر می اندازند و يا مايه رنجش انسان می شوند نبايد براي توليد کود استفاده شوند. افزودن مدفوع انسان و حيوانات خانگي توصيه نمی شود زيرا باعث انتقال بيماری می شوند. گوشت، استخوان، تخم‌مرغ و محصولات لبني نبايد اضافه شود چون باعث جلب حشرات به محل می شود. اگر مواد غذايی خرد شوند بلعيدن آنها برای کرمها راحت‌تر خواهد بود. به هنگام دادن زباله‌ها در صورت امکان آنها را به تکه‌های کوچکتر تقسيم کنيد تا انجام فرآيند توليد كرم پوسال (ورمی کمپوست) برای کرمها آسان تر باشد. زباله‌ها را به مدت چند روز در داخل يک مخزن قرار دهيد تا باکتری ها شروع به شکل‌گيری کنند. همچنين از مرطوب بودن مخلوط نهايی اطمينان حاصل نماييد که مانند يک کيک اسفنجی باشد. اضافه کردن کمی ماسه ريز به توده ماده آلی به هضم غذا در سنگدان کرم کمک می نمايد.

تغذيه گونه آيزنيا فوتيدا از بستری شامل مواد نيمه پوسيده کود گاوی، کود اسبی (کودها بايد خشک باشند) کاه و کلش غلات و برخی زايدات و بقايای گياهی می باشد، در داخل اين بستر اصلی می توان مواد تازه‌ای چون زايدات سبزيجات و ميوه جات، مواد آلی و قابل تجزيه، زباله‌های خانگی، پسماندهای کارخانجات غذايی و حتی لجن و فاضلاب (بجز فاضلاب صنعتی) اضافه نمود. کود مرغی تازه به علت ميزان زياد اوره برای کرمها سمي است و بايد بعد از پوسانيدن با ساير مواد مخلوط گردد تا قابل استفاده شود، حتي کود گاوی تازه براي کرمها مناسب نمی باشد و بايد شستشو شده و يا بصورت پوسيده مصرف گردد.

بايد توجه داشت كه مخلوط كود حيوانی و بقايای گياهی كه پوسيده نباشند در صورت تامين رطوبت مراحل پوسيدگی را خواهند گذراند و به علت فعاليت ميكروارگانيزمها دمای آن تا 80 درجه سيلسيوس (سانتيگراد) بالا می رود كه براي كرمها قابل تحمل نيست و لذا بايد از كود حيوانی و بقايای گياهی تنها در صورتی استفاده كرد که به حالت پوسيده يا نيمه پوسيده باشند و مرحله کمپوست شدن را گذرانيده باشند. کرمها در خارج از سفره غذايي حرکت نمی کنند و به همين علت جمعيت آنها بسته به دسترسی به مواد غذايی رشد کرده و تثبيت می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

مطالب بایگانی شده

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
82
75
540
2207
293045

آی‌پی شما: 18.232.53.231

شرکت ورمی کمپوست

راه های تماس با شرکت

 شماره همراه:
0914-288-6625
045-33470387

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید