Persian English French Italian Russian Spanish

 نگهداری کرم

رطوبت مناسب بستر، هوادهی، تغذيه، جلوگيری از سفت شدن بستر و نگهداری ph در حد 7-8 از نکات کليدی در توليد كرم پوسال (ورمی کمپوست) است.

بستر بايد بگونه‌ای باشد که هوای زيادی را به درون خود راه بدهد. کرمها علاقه‌ای به باکتريهای بی هوازی ندارند و اگر تحت چنين شرايطی قرار گيرند، محلی که باعث آزارشان می شود را ترک می کنند و اگر قادر به اين کار نباشند خواهند مرد. کرمها نيز درست مانند بيشتر جانوران به تنفس نياز دارند. لازم است که تقريبا هر دو يا سه هفته يکبار چند اينچ از لايه‌های بالايی بستر را به آرامی بهم زد تا گازهای ايجاد شده خارج شوند. اين کار همچنين از فشردگی بستر جلوگيری می کند. لايه‌های سطوح پايين‌تر را نيز می توان به ميزانی بسيار کمتر از لايه‌های بالايی بهم زد. در بسترهای کود حيوانی که کرمها مشغول فعاليت توليد کود هستند در اثر فعاليتهای گازی کود حيوانی گاز متان توليد می­ شود که باعث از بين رفتن کرمها می شود. لازم است که به طور متناوب پشته به هم زده شود تا گاز متان از داخل پشته خارج شده و کرمها فعاليت خود را ادامه دهند. بسته به روش توليد ابزارهای دستی و مکانيزه مختلفی براي اين کار وجود دارد. در حال حاضر اين کار در ايران با روش دستی و با ابزاری شبيه شن کش انجام می ­شود. لازم به ذکر است که اين کار را با بيل نمی­ توان انجام داد چون به کرمها آسيب می­ رساند. دستگاه هايی در ايران در حال طراحی و ساخت است که با بسته‌ شدن پشت تراکتور فرايند هوادهی را با سرعت و هزينه کمتر انجام می ­دهد و امکان توليد در حجم های انبوه را فراهم می­ کند.

کشت و پرورش کرم خاکی وقتی مقرون به صرفه است که بتوان از موادی که دارای هيچگونه هزينه‌ای نباشد استفاده کرد. مثل پسماندهای رستورانها، آشپزخانه‌ها، اماکن ميوه و تره بار، مواد زائد کارخانه‌های تهيه مواد غذايی (کارخانه آردسازی و روغن‌کشی سويا). تغذيه کرمها بايد بطور مرتب و معمولا يک بار در هفته صورت گيرد. انباشتن بيش از حد مواد غذايی در بستر، سبب ايجاد بوی نامطبوع و ترکيبات سمی می گردد. بهترين روش براي تهيه برنامه و ميزان تغذيه، تعيين ميزان مصرف کرم از آخرين تغذيه و همچنين شرايط موجود کرمها می باشد. زمانی که آخرين موادغذايی تغذيه شده تقريبا در حال تمام شدن است زمان تغذيه مجدد می باشد. اگر بنظر برسد که رشد کرمها متوقف شده و يا زاد و ولد آنها کاهش يافته احتياج به اضافه نمودن پروتئين بيشتری در مواد غذايی می باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

مطالب بایگانی شده

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
15
145
458
3312
289737

آی‌پی شما: 54.174.43.27

شرکت ورمی کمپوست

راه های تماس با شرکت

 شماره همراه:
0914-288-6625
045-33470387

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید